- Én ezt itt hosszabbra hagynám.
- De ne... anya! Rövidebbre szeretném, tüsire!
- Azért hagynám hosszabbra, mert ha nem jól sikerül, az röviden nagyon látszik. Én nem vagyok fodrász, kisfiam, félek, hogy nem fogom tudni rendesen megcsinálni.
- Meg tudod csinálni, anya. Jó lesz. Én bízom benned. Hajrá!
És tényleg levágtam rendesen.
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Marci mondja. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Marci mondja. Összes bejegyzés megjelenítése
2016. október 18., kedd
2016. szeptember 24., szombat
és egy homonímiának köszönhetően máris ismerős terepen járunk
- Szóval a szőlő. Figyelek, mondhatod, kisfiam.
- A szőlő. Szóval a szőlő... nagyon régen ismerjük... ismeri az emberiség. Igen. Magyarországra a rómaiak hozták... Jellegzetes bortermesztő, nem bortermő vidék a Balaton, Sopron, Villány, Tokaj-Hegyalja,,, igen. A szőlőnek a termése ilyen kis izé, ilyen kis gömb, sok mag van benne, vagy egy-kettő, vagy nincs... hogy mi az ilyen termés neve? Öööö, bo... bo... bogyó! Igen, bogyótermés. A szőlőnek a szára... fás. A fás szárát tőkének hívják. Tehát a szőlőnek tőkéje van. Meg a banknak is.
- A szőlő. Szóval a szőlő... nagyon régen ismerjük... ismeri az emberiség. Igen. Magyarországra a rómaiak hozták... Jellegzetes bortermesztő, nem bortermő vidék a Balaton, Sopron, Villány, Tokaj-Hegyalja,,, igen. A szőlőnek a termése ilyen kis izé, ilyen kis gömb, sok mag van benne, vagy egy-kettő, vagy nincs... hogy mi az ilyen termés neve? Öööö, bo... bo... bogyó! Igen, bogyótermés. A szőlőnek a szára... fás. A fás szárát tőkének hívják. Tehát a szőlőnek tőkéje van. Meg a banknak is.
2016. augusztus 30., kedd
Logikusék
É: - Jaj, jaj, na... nem. Nem érem el. Hol a sámli?
B: Marci hátha eléri.
É: Tényleg. Marcikám, vedd le nekem azt az izét a polc végéből légy szíves.
M: Azt?
É: Azt.
M: Tessék.
É: Köszönöm, nagyon köszönöm.
B: Marci lesz anya sámlija!
M: Azért nem állhatsz rám, anya.
B: Marci hátha eléri.
É: Tényleg. Marcikám, vedd le nekem azt az izét a polc végéből légy szíves.
M: Azt?
É: Azt.
M: Tessék.
É: Köszönöm, nagyon köszönöm.
B: Marci lesz anya sámlija!
M: Azért nem állhatsz rám, anya.
2016. augusztus 10., szerda
klasszikus, másként
É: Osztyapenko élő személy volt?
Cs: Az.
M: Ki volt az az Osztyapenko?
É: Szovjet katonai parancsnok. És azért jutott eszembe, mert régen itt állt a szobra. Híres szobor volt.
M: És most hol van?
É: Budaörsön, a szoborparkban. Ott van az osszes Marx-, Engels- meg Lenin-szobor is.
M: És ôk kik voltak? A Marx, az Engels meg a Leninsz?
Cs: Az.
M: Ki volt az az Osztyapenko?
É: Szovjet katonai parancsnok. És azért jutott eszembe, mert régen itt állt a szobra. Híres szobor volt.
M: És most hol van?
É: Budaörsön, a szoborparkban. Ott van az osszes Marx-, Engels- meg Lenin-szobor is.
M: És ôk kik voltak? A Marx, az Engels meg a Leninsz?
2016. július 12., kedd
Idézetek
Be: Marci, te nagyobb vagy, mint a saját anyukád!
****
Bo: Én olyan leszek, aki rajzol, és eladja, és abból él. Rajzművész.
É: Nagyon jó. És te mi leszel, kisfiam?
M: Én? NBA-kosaras.
É: És kint fogsz játszani Amerikában?
M: Igen.
É: Hazajössz néha majd meglátogatni?
M: Talán.
É: És én kimehetek hozzád látogatóba?
M: Talán.
D: Marci, ha neked lennék, mondanám: mindig, mert nekem folyton hiányzik anya. Most is. Nagyon.
****
Bo: Anya! Anya! Gyere! Egeret fogott a macska!
P: Szerintem nem is egér...
?: Tehát Wales-Portugália: 0:0, egyelőre, de élvezetes a mérkőzés.
M: Cickány! Akkor cickány!
Bo: Ha cickány, akkor nem eszi meg. Csak megöli.
É: Lehet, hogy pocok.
Be: Elengedte. Megfogja!
É: Játszik vele.
Be: Hogy cincog! Megpróbál elszaladni.
?: Bale remek cselt mutatott be...
P: Hova lett? Hozom a telefonom, majd azzal világítok.
Be: Szegény kisegér...
É: Az a szegény kisegér ha beszabadul a házba, összerág meg összepiszkít ám mindent...
Be: Nem lehetne eltaposni?
É: Majd a macska elkapja.
P: Ha sikerül neki.
?: Senki sem várta Walest a negyeddöntőbe, bravúros teljesítmény az újonc csapattól...
Bo: Hajrá-hajrá, macska! Hajrá-hajrá, macska!
P: Én az egérnek drukkolok.
M: Elkapta!
P: Megeszi!
Bo: Akkor nem cickány.
Be. Megette.
M: Akkor menjünk vissza meccset nézni,
****
D: Le kell másolnom azt a rajzot! Le kell! Le kell!
É: Danikám nem kell. Ha nem másolod le, akkor sem történik semmi. Nem visz el a rendőr,
Bo: Vagy a baszkandúr,
****
Cs: Szóval nem tudtad bekapcsolni a projektort?
É: Nem. Nyomkodtam összevissza, de nem csinált semmit.
Ca. Miután kikapcsoltátok, rögtön ki lett húzva?
É: Úgy emlékszem, nem. Nem. Azt hiszem, nem.
Cs. Csak mert ha igen, megsült a lámpa benne, és ki kell cserélni.
É: Jaj.
Cs. Na nézzük. Bekapcsolom... Félrehúztad ezt a lapkát az izzó elől?
É: Ööö. Azt? Ja, azt nem. Nem is tudtam, hogy van olyan.
2016. május 1., vasárnap
Kinek mi a probléma
- Ne már!
- ?
- Ez tényleg nem lehet igaz!
- ??
- Most komolyan már...
- ???
- Egyet se tudsz?
- Nem.
- Egyáltalán, semmit?
- Eddig olyan jól megvoltam nélküle.
- Gyere, akkor tanítok neked néhány lövőcselt, anya.
- ?
- Ez tényleg nem lehet igaz!
- ??
- Most komolyan már...
- ???
- Egyet se tudsz?
- Nem.
- Egyáltalán, semmit?
- Eddig olyan jól megvoltam nélküle.
- Gyere, akkor tanítok neked néhány lövőcselt, anya.
2016. március 29., kedd
Húsvét
- Anya! Anyaaaaaa!
- Mi az, kisfiam?
- A Bori tönkreteszi a kosárlabdám!
- Tényleg?
- Igen! Ráült! Mert azt játssza, hogy a labda tojás, ő meg a nyúl!
- Mi az, kisfiam?
- A Bori tönkreteszi a kosárlabdám!
- Tényleg?
- Igen! Ráült! Mert azt játssza, hogy a labda tojás, ő meg a nyúl!
2015. november 18., szerda
Az érem másik oldala
Ma Marci megkérdezte, miért lóg fekete zászló az iskolán, és elmondtam neki, hogy ma megint volt terrortámadás Franciaországban. Mire el kellett magyaráznom neki, miért pont Franciaországban, Párizsban történt a támadás pénteken, és miért nem mondjuk Angliában, miért nem valószínű ugyanez Magyarországon (érintve a hírérték fogalmát), vázoltam a volt gyarmattartó államok problémáit az első és másodgenerációs bevándorlókkal, a szegregációval, a jövedelmi egyenlőtlenségekkel. Körüljártuk az iszlám fundamentalizmus témáját (Marci levezette, hogy Ázsia nagy része muszlim, Afrika meg szinte teljes egészében az).
Szóval egyrészt persze meglepő egy tízéves szájából hallani, hogy a csiga az ízeltlábúak közé tartozik, másrészről meg ezek a témák sem tízévesnek valók.
Szóval egyrészt persze meglepő egy tízéves szájából hallani, hogy a csiga az ízeltlábúak közé tartozik, másrészről meg ezek a témák sem tízévesnek valók.
2015. szeptember 25., péntek
reggeli kérdések
- hol a nadrágom?
- hol a táskád?
- kiszínezted a zöld ceruzát?
- nem találod a kosárgatyád?
- megnézted a szárítón is?
- mitől ilyen büdös az uzsonnás dobozod?
- miért nem dobtad ki a maradékot?
- mi ez a kiszóródott kakaó?
- tettél el kanalat?
- ugye hazahoztad a korábban bevitt kanalakat?
- benn hagytad a farmerdzsekid?
- honnan kéne tudnom, hova tetted?
- láttad a Marci tornazsákját?
- nem azt mondtad tegnap, hogy nem esett be a Dunába?
- szerinted ez megszáradt?
- ugye nem cipőben akarsz felmenni száraz pulóverért?
- nem fogsz fázni?
- eltetted az esernyőd?
- eltetted a kiránduláspénzt?
- igyekezz már, a végén még el akarsz késni?
- hol a táskád?
- kiszínezted a zöld ceruzát?
- nem találod a kosárgatyád?
- megnézted a szárítón is?
- mitől ilyen büdös az uzsonnás dobozod?
- miért nem dobtad ki a maradékot?
- mi ez a kiszóródott kakaó?
- tettél el kanalat?
- ugye hazahoztad a korábban bevitt kanalakat?
- benn hagytad a farmerdzsekid?
- honnan kéne tudnom, hova tetted?
- láttad a Marci tornazsákját?
- nem azt mondtad tegnap, hogy nem esett be a Dunába?
- szerinted ez megszáradt?
- ugye nem cipőben akarsz felmenni száraz pulóverért?
- nem fogsz fázni?
- eltetted az esernyőd?
- eltetted a kiránduláspénzt?
- igyekezz már, a végén még el akarsz késni?
2015. május 7., csütörtök
Értékes megfigyelés a Barcelona-Bayern München mérkőzés alatt
Suarez nem csak az ellenfeleit rágja. A körmét is.
2015. április 25., szombat
Mindkét kérdés ugyanazon személy szájából hangzik el, tizenkét óra különbséggel
- Anya, hogyan perelheti be az egyszeri ember az államot?
- Anya, hogyan kell kinyitni az erkélyajtót?
- Anya, hogyan kell kinyitni az erkélyajtót?
2015. január 25., vasárnap
Nyelvtan négyes ide, nyelvtan négyes oda, ez váratlan volt
Marci: - De szép tiszta a kád! Ki mosta ki?
Én: - Én.
Marci: Én? Én nem. Ja hogy te, anya...
Én: - Én.
Marci: Én? Én nem. Ja hogy te, anya...
2014. július 9., szerda
Marci és a történelem
- Anya, Nagy Imrét miért kellett újratemetni?
- Mert amikor meghalt, nem kapta meg a végtisztességet Az meg mindenkinek kijár, hogy rendesen eltemessék.
- Miért? Megölték?
- Igen.
- De kik ölték meg, anya? Horthy Miklós?
- Nem, kisfiam. Horthy Miklós az első világhaáború utántól nagyjából a második világháború vége feléig volt hatalmon.
- És milyen volt az elő világháború?
- Borzalmas, kisfiam.
- De a másodikra is azt mondtad!
- Mert az is borzalmas volt.
- Nulladik világháború nem volt?
- Nem volt.
- És miért tört ki az első világháború?
- Németország miatt.
- Németország? Az NSZK miatt?
- Nem, akkor még nem volt NSZK:
- Akkor az NDK miatt.
- Nem, nem, akkor még nem volt NSZK meg NDK sem. Csak Németország volt. De az első világháború közvetlen kiváltó oka az volt, hogy az osztrák-magyar trónörököst lelőtte egy szerb terrorista Boszniában.
- Hogyhogy osztrák-magyar trónörököst?
- Mert Ausztria és Magyarország egy országot alkotott.
- Hol lőtte le a trónörököst?
- Boszniában.
- És akkor miért Németország miatt tört ki az I. világháború, ha egy szerb ember az osztrák-magyar trónörököst Boszniában lőtte le?
Itt kapituláltam.
- Mert amikor meghalt, nem kapta meg a végtisztességet Az meg mindenkinek kijár, hogy rendesen eltemessék.
- Miért? Megölték?
- Igen.
- De kik ölték meg, anya? Horthy Miklós?
- Nem, kisfiam. Horthy Miklós az első világhaáború utántól nagyjából a második világháború vége feléig volt hatalmon.
- És milyen volt az elő világháború?
- Borzalmas, kisfiam.
- De a másodikra is azt mondtad!
- Mert az is borzalmas volt.
- Nulladik világháború nem volt?
- Nem volt.
- És miért tört ki az első világháború?
- Németország miatt.
- Németország? Az NSZK miatt?
- Nem, akkor még nem volt NSZK:
- Akkor az NDK miatt.
- Nem, nem, akkor még nem volt NSZK meg NDK sem. Csak Németország volt. De az első világháború közvetlen kiváltó oka az volt, hogy az osztrák-magyar trónörököst lelőtte egy szerb terrorista Boszniában.
- Hogyhogy osztrák-magyar trónörököst?
- Mert Ausztria és Magyarország egy országot alkotott.
- Hol lőtte le a trónörököst?
- Boszniában.
- És akkor miért Németország miatt tört ki az I. világháború, ha egy szerb ember az osztrák-magyar trónörököst Boszniában lőtte le?
Itt kapituláltam.
2014. május 17., szombat
2014. május 15., csütörtök
2014. március 31., hétfő
A végső kérdés megválaszolatlan maradt
- Neee, Bori, neeee! Mit csinálsz?!
- Én csak....
- Megölöd, Bori, megölöd!
- Én csak rátettem a katicát az ujjamra, Marci, ahogy énekelni szoktuk, hogy Katalinka, szállj el...
- Marcikám, azzal nem lehet megölni egy katicát, ha az ujjunkra vesszük...
- Igen??? Akkor miért nincs feje?
- Én csak....
- Megölöd, Bori, megölöd!
- Én csak rátettem a katicát az ujjamra, Marci, ahogy énekelni szoktuk, hogy Katalinka, szállj el...
- Marcikám, azzal nem lehet megölni egy katicát, ha az ujjunkra vesszük...
- Igen??? Akkor miért nincs feje?
2014. március 11., kedd
2014. március 10., hétfő
Március 15., családi változat
"Kossuth Lajos
azt üzente:
rizskochon él
a tehene!
Ha még egyszer
azt üzeni
mindnyájunknak
meg kell enni!"
(Miután magamhoz tértem a röhögéstől, a lelkükre kötöttem, hogy ezt iskolában nem énekeljük, mert nemzeti ünnep meg szabadságharc és ezzel nem viccelünk satöbbi satöbbi).
azt üzente:
rizskochon él
a tehene!
Ha még egyszer
azt üzeni
mindnyájunknak
meg kell enni!"
(Miután magamhoz tértem a röhögéstől, a lelkükre kötöttem, hogy ezt iskolában nem énekeljük, mert nemzeti ünnep meg szabadságharc és ezzel nem viccelünk satöbbi satöbbi).
2014. március 4., kedd
Marci és az irodalom
Anya, Rozi néni azt mesélte, hogy József Attila gyerekkorában lopott. Tényleg?
Ki volt nagyobb költô, Petôfi Sándor vagy József Attila?
Milyen név az, hogy Mór?
Ki volt jobb barátja Petôfinek, Jókai Mór vagy Arany János?
Miért nem szerette Petôfi Jókai feleségét?
Szerinted milyen ember volt Petôfi?
Hogyan halt meg Arany János?
Szerinted hogy halt meg Petôfi?
Melyikük halt meg korábban, Arany vagy Jókai?
József Jolán élt a Rákosi-rendszerben?
Milyen név az, hogy Eta?
Hány éves korában halt meg József Attila? Harminckettô? Csak?
Ki volt az a Horgán Antal? Horger? Aha, a Rogán Antal miatt mondtam úgy.
Mit jelent az, hogy húsz esztendeje hatalom?
József Attila élt a második világháború alatt? Nem? Szerinted mit szólt volna hozzá, ha megéri?
Mit jelent, hogy nincs neki mostanában nagy becsülete? Miért?
Hát ha majd mondjuk a fizikai törvények is ennyire érdekelni fogják, fel kell kötnöm a gatyát. Arra a kérdésre megtagadtam a választ, hogyan halt meg Radnóti Miklós.
Ki volt nagyobb költô, Petôfi Sándor vagy József Attila?
Milyen név az, hogy Mór?
Ki volt jobb barátja Petôfinek, Jókai Mór vagy Arany János?
Miért nem szerette Petôfi Jókai feleségét?
Szerinted milyen ember volt Petôfi?
Hogyan halt meg Arany János?
Szerinted hogy halt meg Petôfi?
Melyikük halt meg korábban, Arany vagy Jókai?
József Jolán élt a Rákosi-rendszerben?
Milyen név az, hogy Eta?
Hány éves korában halt meg József Attila? Harminckettô? Csak?
Ki volt az a Horgán Antal? Horger? Aha, a Rogán Antal miatt mondtam úgy.
Mit jelent az, hogy húsz esztendeje hatalom?
József Attila élt a második világháború alatt? Nem? Szerinted mit szólt volna hozzá, ha megéri?
Mit jelent, hogy nincs neki mostanában nagy becsülete? Miért?
Hát ha majd mondjuk a fizikai törvények is ennyire érdekelni fogják, fel kell kötnöm a gatyát. Arra a kérdésre megtagadtam a választ, hogyan halt meg Radnóti Miklós.
2013. november 21., csütörtök
Hát ez a kérdés is elhangzott
- Anya, te miért vagy olyan kicsi? Mindjárt akkora vagyok, mint te. Pedig csak nyolc és fél éves vagyok.
- Marcikám, ki a legnagyobb az osztályban?
- Ki lenne, anya? Én.
- Az a-ban van nálad magasabb?
- Nincs.
- És a harmadikosok között?
- Ott se. De várjál, anya! A negyedikesek között talán egyvalaki van olyan magas, mit én. Talán egyvalaki.
- Akkor mit gondolsz, kisfiam, én vagyok kicsi, vagy esetleg te vagy magas gyerek?
- Azt hiszem, mégis inkább én vagyok magasabb, mint gondoltam, anya.
- Marcikám, ki a legnagyobb az osztályban?
- Ki lenne, anya? Én.
- Az a-ban van nálad magasabb?
- Nincs.
- És a harmadikosok között?
- Ott se. De várjál, anya! A negyedikesek között talán egyvalaki van olyan magas, mit én. Talán egyvalaki.
- Akkor mit gondolsz, kisfiam, én vagyok kicsi, vagy esetleg te vagy magas gyerek?
- Azt hiszem, mégis inkább én vagyok magasabb, mint gondoltam, anya.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)