2018. július 29., vasárnap

My humdrum life

Egy nagy fazékban paprikáskrumpli rotyog, közben két serpenyőben palacsintát sütök. Csöng a telefon, felveszem, és a vonalban lévő, munkaügyben kereső hölgyet biztosítom, hogy nem zavar, tudunk beszélni.

2018. július 23., hétfő

M történelemtanára like-olná

Történik: egy drogériában

2018. július 19., csütörtök

és ma

a szokásos záráskori lamentálás során egyszer csak kifakadtam a telefonba, hogy

2018. július 18., szerda

Ilyen lesz?

Azt írtam egy kolléganőmnek, hogy m. halálával mintha eltűnt volna egy árnyalat a spektrumról.

Amit talán nem is veszünk észre. Nem tudatosul, hogy ott van. Kedveljük, de nem rajongunk érte. Természetesnek vesszük, hogy van, mondjuk a lila és a nagyon sötétzöld között.

És egyszer csak hipp-hopp, nincs, eltűnik, kifakul.

Vajon ahogy az évek múlnak, egyre több árnyalat tűnik majd el a spektrumról, és végül ott maradunk egy szürke és ennélfogva érdektelenebb világban?  Ez lenne, ez lesz majd az öregség?

2018. július 17., kedd

Szombati


- Anya! Anya! Majdnem kakis lett a fenekem, teljesen össze van kenve a deszka! - hangzott el a révfülöpi toi-toi sor előtt az egyik fülkéből kilépő gyereklány szájából, és a mondat elnyerte a nap leghatásosabb közlése címet, mert még a küszöb előtt sikerült elegánsan irányt változtatnom.

2018. július 12., csütörtök

In memoriam

- Valami baj van?
- Nincs.
- Akkor csináljunk?

2018. július 8., vasárnap

Jeges rémület, mardosó kétely

Jött a múltkor egy felkérés egy konferenciára, és mivel számunkra elég kellemetlen az időzítése, voltak arra utaló jelek, hogy a főnököm inkább engem küld maga helyett.
Így is történt.
Megbeszéltük, hogy elmegyek, és előadok.
Végignéztem a többi előadót, elolvastam a témákat.
Egyeztettem a saját javaslatomat a szervezővel, meg volt vele elégedve.
Fejben elkezdtem felépíteni az előadás vázát, természetesen este, zuhanyozás közben.
És, kezemben  a zuhanyrózsával, egyszerre belém csapott a jeges rémület, háttérbe szorítva valamennyi gondolatot:
Mit fogok felvenni?
Mit?
Mit?

2018. július 7., szombat

Téma a Kurta lábú nők balladája című korszakos alkotáshoz

Léteznek nyári nadrágok.
Ezeket például a száruk hossza szerint is kategorizálják.
Vannak például háromnegyedes, illetve újabban hétnyolcados modellek.
Utóbbiak a próbababáknak lábszárközépig érnek.
Nekem meg pont jók hosszban.

2018. július 1., vasárnap

Elméleti

A múltkor voltam bent M. iskolájában, és elvileg a szakmámról beszéltem. De mivel az elméleti aspektusokról már tanultak, csak iszonyú szárazon, egy kicsit bele-belekaptam a hétköznap megnyilvánuló, tapasztalható gyakorlati oldalba is.
Azt is összeszedtük, mi minden állhat egy közlés mögött, és hogy bár előfordul, hogy egy közlés célja maga a tájékoztatás, ilyen steril, vegytiszta helyzet szinte soha nincs. Másrészről pedig léteznek úgynevezett - ha jól emlékszem a pontos kifejezésre - fatikus gesztusok, amikor kizárólag verbális eszközökkel valósítunk meg. Például köszönni, gratulálni vagy boldog születésnapot kívánni általában szóban szokás, ezt csak kivételes esetekben helyettesíti ezt valamely egyéb, tevőleges gesztus.
A leggyakoribb azonban a két eset ilyen-olyan arányú vegyüléke. Például a Hogy vagy? kérdés alapesetben a másik iránti udvarias érdeklődést jelez, nem feltétlenül vár részletes, a hörgőtágulattól a tyúkszemig kiterjedő, kimerítő választ, hacsak nem a háziorvos a kérdező. A Láttam a csajodat egy másik hapsival a villamoson közlést a rosszindulat, a féltékenység, az intrika vagy a tapintatlanság is a szájába adhatja valakinek. Ha egy új kollégát elhívja a régi munkavállaló ebédelni, általában nem pusztán a közös táplálkozás a célja. Ha az összeszokott társaság nem hívja el a frissen érkezettet, az sem azért van, mert éhen veszejtenék. Ha az új barátunkkal beülünk a kedvenc helyünkre, az jelent valamit. Az is, ha inkább sietősen elköszönünk tőle a bejárat előtt.
A saját szándékainkkal általában tisztában vagyunk, a másikét megtanulni olvasni, értelmezni hosszú és nehéz folyamat - olyasmi, mint a műelemzés, csak éppen nem a mire gondolt a költő? kérdést tesszük föl, hanem azt: mire gondolsz te? Ez egyébként egyáltalán nem könnyű: a szerepek sokszor rögzítettek, és nehéz, megterhelő lehet ezekből kilépni. Meg aztán amúgy is nagyon sokszor hiába beszélünk egymással, nem figyelünk egymásra; és persze az is előfordul, hogy egyik/másik/mindkét fél nem engedi meg magának? a másiknak? az őszinteséget. (Aminek egyébként megrázó vagy éppen vicces irodalmi alkotásokat köszönhetünk.)
Ugyanígy: az óriásplakátokon megjelenő közléseknek is megvan a maguk célja - ami ritkán a tájékoztatás. Más célból foglalkozhat a híres színész vadászbalesetével a pletykalap, a vadászati portál és a helyi hírlap, esetleg a Mentősök Lapja (ha van olyan). És így tovább. Ha alaposan megvizsgáljuk, szinte minden közlésben észlelhető a beszélő szándéka.

A gyerekek értelmesek voltak, jelentkeztek, jókat mondtak. Hátha ez a korosztály már tudatosabb lesz ebben is.